שמחים לעדכן אתכם שאחרי החגים מתחילים ויניאסה בנוסף למערכת הקבועה.

שיקום הגוף לאחר הלידה- המימד האורטופדי - פוסט שפורסם בקבוצת פייסבוק 

היום תלמידה שלחה לי את השאלה הזו בוצאפ על עצמות האגן שלה והכאבים שהיא חווה בזמן הווסת מאז הלידה, והאמת שכל היום חשבתי שזה לא הגיוני שמערכת הבריאות הפורמלית כמעט לא מתייחסת למיימד הזה ברפואת נשים אחרי לידה.בתרגול איינגאר יוגה אנחנו מתייחסות לגוף האישה בשנת הלידה בצורה מדוייקת ומקפידות על איזון וחיזוק בריאים למתרגלת כך שהאגן יהיה מאוזן, העצמות יחזרו למקומן הבריא והמערכת ההורמונלית תחזור לתפקוד תקין. 

הידעתן שבצרפת למשל אישה לא תקבל מענק לידה עד שלא תביא אישור מפיזיותרפיסטית של רצפת אגן שהיא נבדקה לאחר הלידה. זאת בכדי להבטיח שנשים תקבלנה טיפול אורוגניקולוגי שיעזור להן להשתקם.

בישראל 2019 עדין לא מזהים את הצורך האורטופדי/ אוסטאופטי /פיזיולוגי, שחשוב כל כך לגוף שלנו בשנת הלידה, אלה אם כן אישה חוותה פציעה חמורה בלידה. ואני חושבת שכאן התפקיד החברתי , אישי שלנו לשנות את המציאות ולשפר את הבריאות שלנו ושל חברותינו נשות ישראל.

חלקנו לא נפצענו בלידה למזלנו ....אולי רק טחור קטן, דליפת שתן או צלקת קטנה מהקיסרי , לא משהו רציני.

האמת גם אם יש משהו רובנו מעדיפות לשמור אותו באינטימיות לעצמנו. רובנו פגשנו את רופא/ה הנשים שלנו 6 שבועות אחרי לידה וקיבלנו חוות דעת על מצב הרחם שלנו, אבל האגן והעצמות לא קיבלו חוות דעת מקצועית על מצבם לאחר הלידה. ואם עברנו קיסרי גם אף אחד לא הדריך אותנו איך לטפל בצלקת ולהמנע מהצטלקויות הנפוצות במצבים שדל ניתוחי בטן.

אני לא אשכח איך הרופאה שלי אמרה לי " הכל תקין את יכולה לחזור לתפקוד רגיל.... שאלתי אותה , אפשר לרוץ? לעשות סקס? ...והיא אמרה לי הכל כרגיל.

אני החוורתי, נלחצתי וחזרתי לטפל בעצמי כמו שאני מאמינה, הקשבתי פנימה לקח לי לפחות שנה להרגיש פיזית שהגוף שלי חזר להיות דומה למה שהיה.

בגדול, 16 השבועות הראשונים לאחר הלידה נקראים משכב לידה, וזה הזמן שלוקח לרחם לחזור גודל שלו. אבל יש עוד משקעים באגן, שלא מקבלים התייחסות כאלו שעוד ישפיעו על הווסתות שלנו, על הפריון שלנו. ויש גם מימד אורטופדי, עצמות האגן, עמוד השדרה, עצם הזנב, מה איתם? האם הם חזרו למקומם?

ההריון והלידה יוצרים פעמים רבות חוסר איזון גרמי באגן, לחץ עיצבי, סימפיזיוליזיס ועוד תופעות אורוגניקולוגיות שכמעט אינן מדוברות.

אישה צריכה להתייחס לאזור האגן ברצינות, לא רק מבחינת עיצוב וחיטוב, אלה מבחינת מצב האיברים הפנימיים שמתמקמים בגוף מחדש. אם סבלת מחוסר איזון וכאבים בהריון, חשוב שתדעי שזה יכול להשפיע על איכות החיים שלך עוד עשר שנים. חשוב שתהייה התיחסות מקצועית רפואית פרט להתיחסות גניקולוגית לשיקום אחרי לידה -אם הלידה היתה התערבותית חשוב לטפל באגן בתשומת לב מקצועית.

את יכולה פשוט לבדוק אצל פיזיותרפיסטית של רצםת אגן האם שרירי קרקעית האגן שלי התאחו? האם יש לי ההפרדות של שרירי הבטן? והאם באמת אני מרגישה שאני מסוגלת לחזור לתפקוד רגיל? ומה עם סקס האם כואב לי מאז הלידה?

אני אפילו מציעה שנשאל את עצמנו את השאלות הללו גם לפני שנפגוש אנשי ונשות מקצוע כי לרוב התשובות יש תשובה ברורה.

כואב לי / לא כואב לי

הגוף מדבר.

הגוף שלך מדבר ....אז תקשיבי לו.

המון המון שאלות עולות לגבי בריאות האישה אחרי הלידה ועד שאנחנו לא נבין את זה בגוף שלנו לא תתרחש בארצנו המהפכה המיוחלת לבריאות האישה.

אני קוראת לכולנו נשים וגברים לתת קצת יותר תשומת לב לבריאות האורטופדית של גוף האישה אחרי הלידה.

אני ממליצה לכן להיות קשובות לעצמכם ואם כואב לכן לגשת לטיפול,

לפגוש פיזיוטריפטית של רצפת אגן, מטפל/ת ברפואה סינית יפאנית, אוסטאופט/ית. לתרגל איינגאר יוגה, פלדנקריז,או כל פעילות גופנית שיש בה התיחסות עמוקה לגוף ולנפש.

לא להתעלם מהכאבים לתת לריפוי הטבעי לעבוד בגוף שלנו אבל גם ולא לזלזל בטיפול הנכון הדרוש לגופנו בתקופה זו.

לחזק את הגוף בצורה מאוזנת להתחיל אחרי לידה בשיקום וחיזוק רצפת האגן , עצמות האגן והרגליים זה הדבר הבריא ביותר שתוכלי לעשות למען עצמך מהבחינה הזו. לעומת זאת כיף לחזור למידה של המכנסיים אבל זה לא בהכרח צריך להיות בראש סידרי העדיפויות שלנו.

וחשוב גם לשתף חברות נשים מסביבנו וגם ורופאים ורופאות שיש להם עניין ורצון להקשיב.


בתכלס יש לי חלום שאני ואתן נשנה את העולם.

נ.ב התשובה לשאלה שנשאלה היא שלעצמות האגן יקח כשנה וחצי עד שיחזרו למקומן.

טואול - בניית אתרים